OLOMOUC - Více náročných operací v oblasti páteře a míchy čeká FNOL. Její neurologická klinika získala jako jedna z prvních v ČR status centra specializované péče o poranění páteře. Status jí byl udělen na 5 let. Více zde.

OLOMOUCKÝ KRAJ - Kdo jezdí po Olomouckém kraji integrovanou dopravou, tomu se může hodit nová apka MobilOK. Umožňuje pohodlnější nákup jízdenek nebo umí vyhledat nejvhodnější spoj podle GPS polohy.

ŠTERNBERK - Jak se správně dbá na historii? Zamiřte do Šternberku. Stal se vítězem v soutěži obnovy městských památkových rezervací a zón v Olomouckém kraji za rok 2022. Komise NPÚ ocenila jeho dosavadní proměnu a obnovu.

OLOMOUC - Technologii, která umí určit autora textu, vyvinuli lingvisté z Filozofické fakulty Univerzity Palackého. Převratný nástroj pomocí méně často, ale pravidelně se opakujících slov v textu, dokáže určit autorství. Zapsali ho na patentovém úřadě v USA. K určování stačí i vzorek o pěti stech slovech. Více zde.

OLOMOUC - Vrchní soud v Olomouci dnes potvrdil rozsudek nad Jiřím Večeřem - známým z kauzy lehkých topných olejů. U soudu byl za podvod se škodou 1,2 milionu korun. Peníze vylákal od svých známých. Vrchní soud se ztotožnil s verdiktem krajského soudu, který trest Večeřovi neuložil. Protože už si odpykává 4letý trest za obdobný čin.

OLOMOUC - Hlouběji do kapsy budou muset od středy sáhnout strávníci menzy Univerzity Palackého v Olomouci. Z odkazem na vyhlášku, která umožňuje navýšení cen jídel od 1. února, podraží zdejší obědy o 20 korun. Více zde.

PŘEROVSKO - Rozsáhlá ekologická havárie na řece Bečvě z roku 2020 jde k soudu. Dnes se jí začne zabývat vsetínský soud. V případu jsou obžalovaní společnost Energoaqua a její ředitel Oldřich Havelka. Vinu odmítají. Muži hrozí až pět let vězení, společnosti zákaz činnosti a peněžitý trest. Podle České inspekce životního prostředí otrávily řeku kyanidy. Ekologická havárie postihla Bečvu v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov, tedy asi 40tikilometrový úsek.

PŘEROVSKO - Po dálnici D1 na Přerovsku by se mohlo jezdit od příštího roku 150tkou. Pro úsek se šesti pruhy to navrhuje ministerstvo dopravy. Dopravní odborníci ale varují, že trend vede přesně opačně, tedy ke snižování rychlosti.

ŠUMPERK - Parkovací dům se v Šumperku v Gagarinově ulici začne stavět ještě letos, hotovo by pak mohlo být v příštím roce. Město si od něj slibuje zlepšení kritického nedostatku parkovacích míst.

SVĚT - Zase se pohnula ručička symbolických hodin posledního soudu. Přední světoví vědci, kteří jsou správci hodin, posunuli ručičky na 90sec do absolutní zkázy. Je to nejméně od vzniku hodin v roce 1947. Dle správců se čas zkrátil zejména kvůli ruské invazi na Ukrajině a zvýšenému riziku jaderné hrozby.

OLOMOUCKÝ KRAJ - Kdo má v plánu volit ve 2. kole prezidentských voleb jinde, než v místě trvalého bydliště, musí mít voličský průkaz. Lze si ho vyřídit na obecním úřadě v místě trvalého bydliště do dnešních 16h.

OLOMOUCKO - Frekventovaná silnice plná děr z Holice do Vsiska na okraji Olomouce se letos konečně dočká opravy. V plánu má ŘSD tuto sezónu i další rekonstrukce, například průtah ve Šternberku. Termín se ještě upřesní.

JESENICKO - Kolik sněhu je na českých a moravských horách? Nejvíc je aktuálně na Lysé hoře v Beskydech, v Jeseníkách je ale nejvíc sněhové pokrývky na Šeráku. Více zde.

OLOMOUC - Na hračky a dětské bunkry se teď ve Vlastivědném muzeu nepodíváte. Muzeum houfně navštěvovanou výstavu Dětský svět muselo zatím zavřít kvůli havarijnímu stavu stropu sálu. Má se to vyřešit asi za dva měsíce.

OLOMOUCKO - Rekordní je letošní výtěžek Tříkrálové sbírky pro lidi v nouzi v Olomoucké arcidiecézi. Charita napočítala téměř 38 milionů korun, což je o 6 milionů více než dosavadní rekord z roku 2020. A to ještě zbývá otevřít asi 100 kasiček. Více zde.

OLOMOUC - Sportovní halu UP v Olomouci čeká rekonstrukce. Objekt je ve špatném stavu a obnova získala v uplynulém týdnu stavební povolení. Půjde o proměnu asi za 350 milionů korun a má začít za rok.

Nejčtenější

VIDEO: Otevře ke konci roku. Jak pokračuje stavba nákupního centra v Lipnické?

Další obchodní centrum se blíží se svými stavebními pracemi do cíle. Tentokrát se jedná...

Sběratelka má dva tisíce plyšových medvědů, představuje je na výstavě v Hranicích

Několik set plyšových medvědů různých velikostí, barev i stáří zaplnilo v těchto dnech výstavní...

Dobře se mi hraje v Ponorce, protože je to taková kultovní hospoda, říká písničkář...

Znojemského písničkáře, básníka a spisovatele Milana Smrčku zná české publikum spíše pod uměleckým jménem...

Začala stavba D1. Chybí posledních deset kilometrů

Skrývkou zeminy a kácením stromů začala stavba dlouho chystaného posledního úseku dálnice D1 u...

Na trati z Přerova do Lipníka nad Bečvou nepojedou vlaky

Na úseku železniční trati Přerov – Lipník nad Bečvou bude od středy 12. ledna...

Kuj železo, dokud je žhavé – studuj Umělecké kovářství na SŠ zemědělské a zahradnické...

Jsi umělecká duše s citem pro detail, a přitom nemáš obě ruce levé? Bavilo by...